ZTWiDN na Bydgoskim Festiwalu Nauki

• 02 lipca 2013

Nasi pracownicy w maju 2013 r. przeprowadzili kilka wykładów, warsztat i wystawę w trakcie Bydgoskiego Festiwalu Nauki i Dni Pedagogiki.

• Od niemowlaka do przedszkolaka - co nieco o rozwoju małego dziecka (prezentacja materiału filmowego z komentarzem)
    22.05.2013 – Dni Instytutu Pedagogiki (cześć warsztatowa, ścieżka- pedagogika)
    Prowadzący: dr Monika Nawrot-Borowska
    Warsztat miał na celu prezentację różnych aspektów i kolejnych faz rozwoju małego dziecka - od narodzin do okresu przedszkolnego. Adresowany był do studentów od II roku studiów oraz tych, którzy chcieli utrwalić sobie wiadomości o rozwoju małego dziecka zdobyte podczas zajęć. Główną osią warsztatu był materiał filmowy oraz interaktywne formy prezentacji poszczególnych faz rozwoju dziecka, uzupełniane komentarzem. Zainteresowani zobaczyli min. jak wygląda świat widziany oczami kilkudniowego maluszka, poznają fascynujący świat zabaw najmłodszych, dowiedzą się, jak wspierać ich rozwój w wielu sferach funkcjonowania począwszy od okresu prenatalnego.
  • Śmieciowy zawrót głowy
    24.05.2013 - Bydgoski Festiwal Nauki,  godz. 10.00-11.30, sala 25p, ul. J. K. Chodkiewicza 30
    Organizatorki: dr Ewa Krause, dr Monika Nawrot-Borowska, dr Daria Wojtkiewicz, mgr Roman Wojtkiewicz
    „Śmieciowy zawrót głowy" to przedsięwzięcie łączące ze sobą wystawę prac plastycznych wykonanych z odpadów przez przedszkolaków z Bydgoszczy i okolic, a także warsztat instruktażowy w zakresie ich wykonywania. Dla wielu ludzi odpady to zwykłe, niepotrzebne śmieci, dla innych cenny materiał do wykonywania wielu przedmiotów. Zorganizowane warsztaty pozwoliły na zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystania odpadów. Jak zrobić „coś z niczego” podpowiedział i pokazał specjalista w zakresie eko-techniki.
  • Zdrowie i higiena naszych pradziadków w grafikach z II połowy XIX i początku XX wieku
    23.05.2013 - Bydgoski Festiwal Nauki, godz. 9.00-12.00, hall budynku UKW przy ul. J. K. Chodkiewicza 30
    organizatorka: dr Monika Nawrot-Borowska
    Zainteresowani wystawą mogli zobaczyć stroje tradycyjne i reformowe, dowiedzieć się, skąd wzięła się słynna nazwa części damskiej bielizny - "reformy", poznać techniki "miętoszenia ciała", leczenia chorób tradycyjnymi sposobami. Pokazane zostały tajniki przyrodolecznictwa, kąpieli powietrznych, słonecznych, parowych, a nawet elektrycznych. Reklamy z epoki popularyzujące skuteczne na różnorakie dolegliwości medykamenty i środki upiększające uświadomią odbiorcom, że dążenie do zdrowego i pięknego ciała, przy użyciu np. odchudzających czekoladek przeczyszczających czy samofarbujących grzebieni od stuleci towarzyszyło płci pięknej i nie tylko. Wystawa ukazała wybrane aspekty higieny dziecka, kobiety i higienę ogólną - od troski o zęby, po higienę intymną.

Pobierz pliki

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego