Sławomir Kamosiński z nominacją profesorską

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 29 lutego 2024 roku nadał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse dr. hab. Sławomirowi Kamosińskiemu.

Sławomir Kamosiński z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy związany jest od 2 października 2004 roku. Pracę rozpoczął jako adiunkt w Instytucie Prawa, Administracji i Zarządzania. Od 01 lutego 2009 roku zajmował stanowisko profesora uczelni.

Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tym Uniwersytecie otrzymał stopień naukowy doktora oraz doktora habilitowanego.

Zainteresowania naukowe obejmują obok historii gospodarczej XX wieku, badanie aktywności gospodarczej przedsiębiorców w Polsce od 1989 roku po dzień dzisiejszy. Bada fenomen rozkwitu przedsiębiorczości w Polsce po 1988 roku, zajmuje się problematyką powstania i funkcjonowania firm rodzinnych, bada relacje przedsiębiorców z otoczeniem, w którym pracują, zajmuje się badaniem wizerunku marki.

Jest autorem kilku monografii: Mikroekonomiczny obraz przemysłu Polski Ludowej w latach 1950 – 1980 na przykładzie regionu kujawsko – pomorskiego, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2007; Przemiany w strukturze przemysłu wielkopolskiego w latach 1919 – 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2008; Przedsiębiorstwa w przebudowie. Prywatyzacja i restrukturyzacja przedsiębiorstw kujawsko-pomorskich w latach 1990-2004, Bydgoszcz 2015; Przedsiębiorcy w Polsce w latach 1989-2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2023. Jest współautorem kilku monografii zbiorowych oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Publikował w Pomocniku Historycznym Polityki oraz w Rzeczpospolitej.

Współpracuje z Europejskim Uniwersytetem Viadrina. Prowadził tam dwukrotnie kursowe wykłady dla studentów studiów magisterskich ekonomia, poświęcone polskim przedsiębiorcom: Sukces przedsiębiorczości: analiza polskiej elity gospodarczej po 1989 r. oraz Innowacyjność młodych przedsiębiorców i przedsiębiorczyń. Od idei na biznes po sukces międzynarodowy.

Sławomir Kamosiński brał udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, odbył cztery staże zagraniczne, pracuje w międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez uniwersytety w Bremie, Jenie oraz Frankfurcie/Oder.

Serdecznie gratulujemy!